gallery 4.5.4 - en to fr_FR translation catalogue (522 entries)

en: "Order" field on the gallery edit page
fr_FR: "Ordonner" les champs de la page de modification de la galerie

en: %s Settings
fr_FR: %s paramètres

en: %s day(-s) left
fr_FR: %s jour(s) restant

en: %s is required.
fr_FR: %s est requis

en: %s reviews
fr_FR: %s appréciations

en: (your username is the email address specified during the purchase).
fr_FR: (votre nom d&rsquo;utilisateur est l&rsquo;adresse e-mail que vous avez donnée lors de l&rsquo;achat de l&rsquo;extension).

en: (your username is the email address specified during the purchase). If necessary, please submit "Lost your password?" request.
fr_FR: (votre nom d&rsquo;utilisateur est l&rsquo;adresse e-mail que vous avez donnée lors de l&rsquo;achat de l&rsquo;extension). Si nécessaire, utilisez la fonction de demande de mot de passe perdu.

en: A list or dropdown of Gallery categories.
fr_FR: Une liste ou une liste déroulante des catégories de galeries.

en: Activate
fr_FR: Activé

en: Activate Now
fr_FR: Activer maintenant

en: Activate Plugin
fr_FR: Activer l&rsquo;extension

en: Activate custom %s code.
fr_FR: Activer le code personnalisé %s.

en: Activate this plugin
fr_FR: Activer cette extension

en: Active
fr_FR: Activé

en: Active Plugins
fr_FR: Extensions actives

en: Add Adsense ads to WordPress website pages, posts, custom posts, search results, categories, tags, and widgets.
fr_FR: Ajouter les publicités Adsense aux pages, articles, types personalisés, résultats de recherche, catégories, tags, widgets.

en: Add BWS Plugins Shortcode
fr_FR: Ajouter le code court BWS

en: Add BWS Shortcode
fr_FR: Ajouter le code court BWS

en: Add BestWebSoft plugins' shortcodes using this button.
fr_FR: Ajouter le code court des extensions BestWebSoft avec ce bouton.

en: Add Facebook Follow, Like, and Share buttons to WordPress posts, pages, and widgets.
fr_FR: Ajouter les boutons Suivre, Aimer et Partager pour FaceBook aux articles, pages et widgets.

en: Add Gallery Category
fr_FR: Ajouter une catégorie à la galerie

en: Add Google +1, Share, Follow, Hangout buttons and profile badge to WordPress posts, pages and widgets.
fr_FR: Ajouter les boutons Partager, Suivre, Particciper et le profile de Google +1 aux articles, pages et widgets.

en: Add Google Analytics code to WordPress website and track basic stats.
fr_FR: Ajouter le code Google Analytics et permet de suivre les statistiques basiques.

en: Add LinkedIn Share and Follow buttons to WordPress posts, pages and widgets. 5 plugins included – profile, insider, etc.
fr_FR: Ajouter les boutons partager et suivre de LinkedIn aux articles, pages et widgets. 5 extensions incluses (profile, insider, etc.)

en: Add Media
fr_FR: Ajouter un média

en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: Add New Gallery
fr_FR: Ajouter une nouvelle galerie

en: Add New Gallery Category
fr_FR: Ajouter une nouvelle catégorie de galeries

en: Add PayPal and 2CO donate buttons to receive charity payments.
fr_FR: Ajouter des boutons de dons avec PayPal et 2CO pour recevoir des donations.

en: Add Pinterest Follow, Pin It buttons and profile widgets (Pin, Board, Profile) to WordPress posts, pages and widgets.
fr_FR: Ajouter les boutons Suivre, Epingler et le widget de profile (Epingle, Tableau de bord, profile) pour Pinterest aux articles, pages et widgets.

en: Add Twitter Follow, Tweet, Hashtag, and Mention buttons to WordPress posts and pages.
fr_FR: Ajouter les boutons Suivre, Tweet, Hastag pour Twitter aux articles, pages et widgets.

en: Add a gallery cover including featured image, description, and a link to your single gallery using the following shortcode:
fr_FR: Ajouter une présentation de votre galerie avec une image à la une, une description et un lien vers votre galerie en utilisant le code court&nbsp;:

en: Add a single gallery with images to your posts, pages, custom post types or widgets by using the following shortcode:
fr_FR: Ajouter une galerie avec des images dans vos articles, pages, types d&rsquo;articles personnalisés ou widgets en utilisant le code court&nbsp;:

en: Add and display HTML advertisement banner on WordPress website. Customize bar styles and appearance.
fr_FR: Ajouter et afficher une bannière de publicité en HTML. Personaliser le style et l&rsquo;apparence de la barre.

en: Add beautiful galleries, albums & images to your WordPress website in a few clicks.
fr_FR: Ajouter des galeries, albums et images en quelques clics.

en: Add custom fields to WordPress website search results.
fr_FR: Ajouter des champs personalisés dans le résultats de la recherche.

en: Add custom post types and taxonomies to WordPress website search results.
fr_FR: Ajouter des types d&rsquo;articles personalisés et des taxonomies dans le résultat de la recherche.

en: Add customizable pagination to WordPress website. Split long content to multiple pages for better navigation.
fr_FR: Ajouter une pagination presonalisée. Découper un contenu long en plusieurs pages pour une meuilleure navigation.

en: Add customizable quotes and tips blocks to WordPress posts, pages and widgets.
fr_FR: Ajouter des blocs d&rsquo;avis et d&rsquo;astuces sur vos pages, articles et widgets.

en: Add customized Google maps to WordPress posts, pages and widgets.
fr_FR: Ajouter des cartes de Google maps aux articles, pages et widgets.

en: Add email newsletter sign up form to WordPress posts, pages and widgets. Collect data and subscribe your users.
fr_FR: Ajouter un formulaire d&rsquo;inscription à votre lettre d&rsquo;information sur vos pages, articles et widgets. Récolter les inscriptions et les données de vos utilisateurs.

en: Add extra fields to default WordPress user profile. The easiest way to create and manage additional custom values.
fr_FR: Ajouter des champs personalisés au profil utilisateur. La façon la plus simple de créer et gérer des informations supplémentaires.

en: Add rating plugin to your WordPress website to receive feedback from your customers.
fr_FR: Ajouter une notation pour avoir un retour de vos utilisateurs/clients.

en: Add related, featured, latest, and popular posts to your WordPress website. Connect your blog readers with a relevant content.
fr_FR: Ajouter des informations sur les articles en relations, mis en avant, populaires. Fournisser à vos lecteurs un contenu passionant.

en: Add shortcode
fr_FR: Ajouter le code court

en: Add social media buttons and widgets to WordPress posts, pages and widgets. FB, Twitter, G+1, Pinterest, LinkedIn.
fr_FR: Ajouter des boutons pour les réseaux sociaux FB, Twitter, G+1, Pinterest, LinkedIn aux articles, pages et widgets.

en: Add social media login, registration, and commenting to your WordPress website.
fr_FR: Ajouter la connection, l&rsquo;enregistrement et la rédaction de commentaires pour vos réseaux sociaux.

en: Add testimonials and feedbacks from your customers to WordPress website posts, pages, and widgets.
fr_FR: Ajouter des témoignages et des retours de vos clients aux articles, pages et widgets.

en: Add unlimited custom pages to WordPress admin dashboard.
fr_FR: Ajouter un nombre illimté de pages dans l&rsquo;administration.

en: Add unlimited number of contact forms to WordPress website.
fr_FR: Ajoute une nombre illimité de formulaires de contact.

en: Adjust these values based on the number of columns in your gallery. This won't effect the full size of your images in the lightbox.
fr_FR: Ajuster ces valeurs sur la base du nombre de colonnes dans votre galerie. Cela ne changera pas la taille maximum de vos images dans la lightbox.

en: Admin Tools
fr_FR: Outils d&rsquo;administration

en: After that, you can activate it by entering your license key.
fr_FR:  Après vous pouvez activer cette extension en donnant votre clé de licence.

en: Albums Displaying
fr_FR: Affichage des albums

en: All
fr_FR: Tous

en: All Gallery Categories
fr_FR: Toutes les catégories de galeries

en: All images were updated.
fr_FR: Toutes les images ont été mises à jour.

en: All plugin settings were restored.
fr_FR: Les paramètres de l&rsquo;extension ont été remis aux valeurs d&rsquo;origine.

en: Allow customers to reach you using secure contact form plugin any website must have.
fr_FR: Permet à vos clients de vous joindre en utilisant un formulaire de contact sécurisé que tout site doit avoir.

en: Already Installed
fr_FR: Déjà installé

en: Alt Text
fr_FR: Alt Texte

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Are you sure you want to install demo data?
fr_FR: Êtes vous sûr de vouloir installer les données de démonstration&nbsp;?

en: Are you sure you want to remove demo data?
fr_FR: Êtes vous sûr de vouloir supprimer les données de démonstration&nbsp;?

en: Are you sure you want to restore default settings?
fr_FR: Êtes vous sûr de vouloir remettre toutes les valeurs par défaut&nbsp;?

en: Arrange Albums by
fr_FR: Tirer les albums par

en: Arrange Images by
fr_FR: Trier les images par

en: Ascending (e.g. 1, 2, 3; a, b, c)
fr_FR: Ascendant  (par ex 1, 2, 3; a, b, c)

en: Attach
fr_FR: Attacher

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Automatically check and update WordPress website core with all installed plugins and themes to the latest versions.
fr_FR: Mettre à jour automatiquement votre site pour WordPress, les extensions et les thèmes.

en: Back Link
fr_FR: Lien de retour

en: Back Link Label
fr_FR: Libellé pour le lien de retour

en: Back Link URL
fr_FR: L&rsquo;URL pour le lien de retour

en: Back Link with Shortcode
fr_FR: Lien de retour dans le code court

en: Back link custom page URL. Leave blank to use Gallery page template.
fr_FR: Lien de retour personnalisé vers une page. Laisser vide pour utiliser le modèle de page de galerie.

en: Back to the WordPress
fr_FR: Retour à WordPress

en: Backup and export Zendesk Help Center content automatically to your WordPress website database.
fr_FR: Sauvegarder et exporter le contenu de votre Zendesk Help Center vers votre site.

en: Base page where all existing galleries will be displayed.
fr_FR: Page de base où toutes les galeries existantes seront affichées.

en: Best secure captcha plugin to protect your WordPress forms.
fr_FR: Extension de Captach meuilleure et plus sécurisée pour vos formulaires.

en: Best timesheet plugin for WordPress. Track employee time, streamline attendance and generate reports.
fr_FR: La meuilleure extension de suivi du temps. Suiver le temps de vos employés, le temps de présence et créer des rapports.

en: Browse More WordPress Themes
fr_FR: Parcourir les thèmes gratuits pour WordPress

en: Browsing
fr_FR: Parcourir

en: Bulk Actions
fr_FR: Actions en masse

en: Bulk Select
fr_FR: Sélection en masse

en: By %s
fr_FR: Par %s

en: Can not get demo data.
fr_FR: Impossible d&rsquo;obtenir les données de démonstration.

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancel Selection
fr_FR: Annuler la sélection

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Center
fr_FR: Centré

en: Check license key
fr_FR: Vérifier la clé de licence

en: Check premium options on the plugin settings page!
fr_FR: Vérifier les options premium sur la page des paramètres de l&rsquo;extension&nbsp;!

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Close notice
fr_FR: Fermer l&rsquo;avertissement

en: Column
fr_FR: Colonnes

en: Column Alignment
fr_FR: Alignement des colonnes

en: Comment count
fr_FR: Nombre de commentaires

en: Configure SMTP server to receive email messages from WordPress to Gmail, Yahoo, Hotmail and other services.
fr_FR: Configurer un serveur SMTP pour envoyer des e-mails vers Gmail, Yahoo, Hotmail et d&rsquo;autres services.

en: Congratulations! Pro Membership license is activated successfully.
fr_FR: Félicitations&nbsp;! La version PRO de cette extension a été activée avec succès.

en: Congratulations! Pro license is activated successfully.
fr_FR: Félicitations&nbsp;! La version PRO de cette extension a été activée avec succès.

en: Congratulations! Pro version of the plugin is  installed and activated successfully.
fr_FR: Félicitations&nbsp;! La version PRO de cette extension a été téléchargée et activée avec succès.

en: Congratulations! The Pro license of the plugin is activated successfully.
fr_FR: Félicitations&nbsp;! La version PRO de cette extension a été activée avec succès.

en: Contact Support
fr_FR: Contacter le support

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Counter
fr_FR: Compteur

en: Cover
fr_FR: Couverture

en: Cover Image Border
fr_FR: Bordure de l&rsquo;image de couverture

en: Cover Image Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure de l&rsquo;image de couverture

en: Cover Image Border Size
fr_FR: Taille de la bordure de l&rsquo;image de couverture

en: Cover Image Size
fr_FR: Taille de l&rsquo;image de couverture

en: Cover Settings
fr_FR: Paramètres de couverture

en: Cover image border width (default is %s)
fr_FR: Taille de la bordure de l&rsquo;image de couverture (par défaut %s)

en: Create your personal car rental/booking and reservation website.
fr_FR: Créer votre site personnel de vente/location de voitures.

en: Create your personal job board and listing WordPress website. Search jobs, submit CV/resumes, choose candidates.
fr_FR: Créer votre site d&rsquo;offres d&rsquo;emploies. Rechercher des emplois, envoyer des CV/des candidatures.

en: Create your personal portfolio WordPress website. Manage and showcase past projects to get more clients.
fr_FR: Créer votre site de portfolio. Gérer et présenter vos anciens projets pour acquérir de nouveaux clients.

en: Create your personal real estate WordPress website. Sell, rent and buy properties. Add, search and browse listings easily.
fr_FR: Créer votre site d&rsquo;annonces immobilières. Vendre, louer et acheter des biens. Recherche et catalogue facilement mis en place.

en: Crop Cover Images
fr_FR: Réduire les images de couverture

en: Crop Images
fr_FR: Réduire les images

en: Crop Position
fr_FR: Position pour la réduction

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Custom Code
fr_FR: Code personnalisé

en: Custom Cover Image Size
fr_FR: Taille personnalisée de l&rsquo;image de couverture

en: Custom Image Size
fr_FR: Taille de l&rsquo;image personalisée

en: Custom image size was changed. You need to update gallery images.
fr_FR: La taille personnalisée des images a été modifiée. Vous devez mettre à jour les images dans les galeries.

en: Database
fr_FR: Base de données

en: Deactivate
fr_FR: Désactivé

en: Default Settings
fr_FR: Réglages par défaut

en: Delete Permanently
fr_FR: Supprimer de manière définitive

en: Delete Selected
fr_FR: Supprimer la sélection

en: Delete demo data and restore old plugin settings.
fr_FR: Supprimer les données de démonstration et remettre le paramétrage antérieur de l&rsquo;extension.

en: Delete from Gallery
fr_FR: Supprimer de la galerie

en: Demo Data
fr_FR: Données de démonstration

en: Demo data have already been removed.
fr_FR: Les données de démonstration ont déjà été supprimées.

en: Demo data installed successfully.
fr_FR: Les données de démonstration ont été installées.

en: Demo data successfully removed.
fr_FR: Les données de démonstration ont été supprimées.

en: Demo settings already installed.
fr_FR: Les données de démonstration sont déjà installées.

en: Deprecated function(-s) is used on the site here:
fr_FR: Une ou des fonction(s) obsolètes sont utilisées sur ce site ici&nbsp;:

en: Descending (e.g. 3, 2, 1; c, b, a)
fr_FR: Descendant (par ex 1, 2, 3; a, b, c)

en: Deselect
fr_FR: Désélectionner

en: Display an album image with the description and the link to a single gallery page
fr_FR: Afficher une image pour l&rsquo;album avec la description et un lien vers une page contenant la galerie

en: Display as dropdown
fr_FR: Montrer sous la forme d&rsquo;une liste déroulante

en: Display live count of online visitors who are currently browsing your WordPress website.
fr_FR: Afficher en direct le compteur des visiteurs sur votre site.

en: Do you want to install demo content and settings for %s? (You can do this later using Import / Export settings)
fr_FR: Voulez-vous installer le contenu de démonstration et les paramètres pour %s&nbsp;? (Vous pouvez le faire plus tard en utilisant l&rsquo;import et l&rsquo;export des paramètres)

en: Donate
fr_FR: Don

en: Download Button
fr_FR: Bouton de téléchargement

en: Downloading install package from
fr_FR: Télécharger le paquet d&rsquo;installation depuis

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit &#8220;%s&#8221;
fr_FR: Pré-visualiser &#8220;%s&#8221;

en: Edit Attachment Info
fr_FR: Modifier les informations

en: Edit Gallery
fr_FR: Modifier la galerie

en: Edit Gallery Category
fr_FR: Modifier la catégorie de la galerie

en: Edit Image Info
fr_FR: Modifier les informations de l&rsquo;image

en: Edit more details
fr_FR: Modifier avec plus de détails

en: Editing
fr_FR: Modifier

en: Email with system info is sent to %s.
fr_FR: Le courriel avec les informations système est envoyé à %s.

en: Empty Trash
fr_FR: Vider la corbeille

en: Enable Lightbox
fr_FR: Activer Lightbox

en: Enable cover images border using the styles defined for Image Border Size and Color.
fr_FR: Activer les bordures de l&rsquo;image de couverture avec la taille et la couleur définies.

en: Enable images border using the styles defined for Image Border Size and Color options.
fr_FR: Activer les bordures autour des images en utilisant la largeur et la couleur définies.

en: Enable pagination for images to limit number of images displayed on a single gallery page.
fr_FR: Activer la pagination pour les images afin de limiter le nombre d&rsquo;images affichées sur une seule page dans la galerie.

en: Enable social sharing buttons in the lightbox.
fr_FR: Afficher les boutons de partage sur les réseaux sociaux dans la lightbox

en: Enable to allow tracking plugin usage anonymously in order to make it better.
fr_FR: Activer pour autoriser le suivi de l&rsquo;utilisation de l&rsquo;extension de manière anonyme afin de la rendre meilleure.

en: Enable to avoid conflicts with other gallery plugins installed. All galleries created earlier will stay unchanged. However, after enabling we recommend to check settings of other plugins where "gallery" post type is used.
fr_FR: Activer pour éviter les conflits avec d&rsquo;autres extensions de galerie installées. Toutes les galeries crées avant ne seront pas modifiées, cependant, après la modification, merci de vérifier le paramétrage de vos autres extensions où le type d&rsquo;article 'galerie' est utilisé.

en: Enable to configure single gallery settings and disable %s.
fr_FR: Activer pour pouvoir définir les paramètres par galerie et désactiver %s.

en: Enable to crop images using the sizes defined for Custom Cover Image Size. Disable to resize images automatically using their aspect ratio.
fr_FR: Activer pour réduire les images de couverture en utilisant la taille définie dans le champ de personnalisation. Désactiver pour restaurer les images automatiquement en utilisant leur aspect d&rsquo;origine.

en: Enable to crop images using the sizes defined for Custom Image Size. Disable to resize images automatically using their aspect ratio.
fr_FR: Activer pour réduire les images en utilisant les tailles définies dans les paramètres de personnalisation. Désactiver pour restaurer les images automatiquement en utilisant leur aspect d&rsquo;origine.

en: Enable to display a back link on a page where shortcode is used.
fr_FR: Activer pour afficher le lien de retour vers la page où le code court est utilisé.

en: Enable to display all images in the lightbox after clicking cover image or URL instead of going to a single gallery page.
fr_FR: Activer pour afficher toutes les images dans une 'lightbox' après avoir cliquer sur l&rsquo;image de couverture ou le lien au lieu d&rsquo;une page avec la galerie

en: Enable to display download button.
fr_FR: Activer pour voir le bouton de téléchargement.

en: Enable to display image title along with the gallery image.
fr_FR: Activer pour afficher le titre avec l&rsquo;image dans la galerie.

en: Enable to display plugin Pro options.
fr_FR: Activer pour voir les options PRO de l&rsquo;extension.

en: Enable to display the lightbox toolbar and arrows.
fr_FR: Activer pour voir les options PRO de cette extension.

en: Enable to include galleries to your website search.
fr_FR: Activer pour inclure les galeries dans la recherche de votre site.

en: Enable to open URLs above in a new tab.
fr_FR: Activer pour ouvrir l&rsquo;URL dans un nouvel onglet.

en: Enable to show a back link in a single gallery page which navigate to a previous page.
fr_FR: Activer pour afficher un lien de retour dans la page d&rsquo;une galerie vers la page précédente.

en: Enable to show likes counter for each social button (not available for Google +1).
fr_FR: Activer pour voir le nombre de "J&rsquo;aime" sur chaque bouton des réseaux sociaux (pas disponible pour Google+1).

en: Enable to show the lightbox when clicking on gallery images.
fr_FR: Activer pour voir la lightbox lorsque l&rsquo;on clique sur une image de la galerie.

en: Enable to start the slideshow automatically when the lightbox is used.
fr_FR: Activer pour lancer le diaporama automatiquement quand la lightbox est utilisée.

en: Enable to use a lightbox helper navigation between images.
fr_FR: Activer pour utiliser une aide de navigation dans la lightbox entre les images.

en: Enable to use a single lightbox for multiple galleries located on a single page.
fr_FR: Activer pour utiliser un seul diaporama pour plusieurs galeries se trouvant sur la même page.

en: Enter the unique gallery slug.
fr_FR: Saisir le slug unique pour la galerie.

en: Enter your custom URL to link this image to other page or file. Leave blank to open a full size image.
fr_FR: Saisir votre URL personnalisée pour faire un lien de cette image vers une page ou un article. Laisser vide pour ouvrir l&rsquo;image en plein écran.

en: Enter your license key
fr_FR: Merci de saisir votre clé de licence

en: Enter your license key to activate %s and get premium plugin features.
fr_FR: Saisir votre clé de licence pour activer %s et obtenir les fonctionnalités premium.

en: Enter your license key to install and activate
fr_FR: Saisir votre clé de licence pour installer et activer

en: Error.
fr_FR: Erreur.

en: Expired
fr_FR: Expiré

en: Expired on %s
fr_FR: Terminer le %s

en: Export WordPress posts to CSV file format easily. Configure data order.
fr_FR: Exporter vos articles dans un format CSV facilement. Configurer l&rsquo;ordre des données.

en: Extend standard plugin functionality with new great options.
fr_FR: Étend les fonctionnalités classiques de l&rsquo;extension avec des nouvelles options.

en: Failed to download the zip archive. Please, upload the plugin manually
fr_FR: Erreur de téléchargement de l&rsquo;archive ZIP. Merci de télécharger l&rsquo;extension manuellement.

en: Failed to download the zip archive. Please, upload the plugin manually.
fr_FR: Erreur de téléchargement de l&rsquo;archive ZIP. Merci de télécharger l&rsquo;extension manuellement.

en: Failed to open the zip archive. Please, upload the plugin manually
fr_FR: Erreur d&rsquo;ouverture de l&rsquo;archive zip. Merci de télécharger l&rsquo;extension manuellement.

en: Failed to open the zip archive. Please, upload the plugin manually.
fr_FR: Erreur d&rsquo;ouverture de l&rsquo;archive zip. Merci de télécharger l&rsquo;extension manuellement.

en: Featured Image
fr_FR: Image à la une

en: File
fr_FR: Fichier

en: File %s edited successfully.
fr_FR: Le fichier %s a été modifié avec succès.

en: File name
fr_FR: Nom du fichier

en: File type
fr_FR: Type de fichier

en: Filter
fr_FR: Filtrer

en: Filter results
fr_FR: Filtrer les résultats

en: Find Gallery Category
fr_FR: Trouver une catégorie de galeries

en: For more information:
fr_FR: Pour plus d&rsquo;informations&nbsp;:

en: Galleries
fr_FR: Galeries

en: Galleries Page
fr_FR: Page des galeries

en: Gallery
fr_FR: Galerie

en: Gallery Categories
fr_FR: Catégories des galeries

en: Gallery Categories list
fr_FR: Liste des catégories des galeries

en: Gallery Categories list navigation
fr_FR: Navigation dans la liste des catégories de galeries

en: Gallery Category
fr_FR: Catégories des galeries

en: Gallery ID
fr_FR: Galerie ID

en: Gallery Images
fr_FR: Galerie d&rsquo;images

en: Gallery Layout
fr_FR: Mise en page de la galerie

en: Gallery Post Type
fr_FR: Type d&rsquo;article pour la Galerie

en: Gallery Settings
fr_FR: Paramètres de la galerie

en: Gallery Shortcode
fr_FR: Code court de la galerie

en: Gallery Slug
fr_FR: Identifiant de la galerie

en: Gallery image border width (default is %s)
fr_FR: Largeur de la bordure pour les images (par défaut %s)

en: Generate PDF files and print WordPress posts/pages. Customize document header/footer styles and appearance.
fr_FR: Générer des fichiers PDF pour des pages ou des articles. Personaliser l&rsquo;en-tête/pied de page, les styles et l&rsquo;apparence.

en: Generate and add XML sitemap to WordPress website. Help search engines index your blog.
fr_FR: Générer et ajouter un fichier XML de sitemap. Aide les moteurs de recherche à parcourir votre site.

en: Get Access to %s+ Premium Plugins
fr_FR: Accéder à plus de %s extensions premiums

en: Get latest error log messages to diagnose website problems. Define and fix issues faster.
fr_FR: Obtenir les derniers messages d&rsquo;erreur pour diagnostiquer les problèmes du site. Permet de corriger plus rapidement.

en: Global Settings
fr_FR: Paramètres généraux

en: Go Pro
fr_FR: Passer à la version PRO

en: Grid
fr_FR: Grille

en: Grid View
fr_FR: Vue en mode grille

en: I couldn't understand how to get it work
fr_FR: Je n&rsquo;arrive pas à comprendre commen la faire fonctionner

en: I found a better plugin
fr_FR: J&rsquo;ai trouvé une meuilleure extension

en: I no longer need the plugin
fr_FR: Je n&rsquo;ai plus besoin de cette extension

en: If necessary, you can check if the license key is correct or reenter it in the field below.
fr_FR: Si nécessaire vous pouvez vérifier que la clé de licence est correcte ou la saisir de nouveau dans le champ ci-dessous.

en: If necessary, you can check if the license key is correct or reenter it in the field below. You can find your license key on your personal page - Client Area - on our website
fr_FR: Si nécessaire vous pouvez vérifier que la clé de licence est correcte ou la saisir de nouveau dans le champ ci-dessous. Vous pouvez trouver votre clé de licence sur votre page personnelle (zone client) sur notre site web.

en: If you have a feature, suggestion or idea you'd like to see in the plugin, we'd love to hear about it!
fr_FR: Si vous avez une fonctionnalité, une suggestion ou une idée que vous souhaitez pour cette extension, nous serons ravis d&rsquo;en parler avec vous&nbsp;!

en: If you have a moment, please let us know why you are deactivating
fr_FR: Si vous avez quelques instants, merci de nous dire pourquoi vous désactivez l&rsquo;extension

en: Image Border
fr_FR: Image avec bordure

en: Image Border Color
fr_FR: Choisir une couleur pour la bordure

en: Image Border Size
fr_FR: Taille de la bordure de l&rsquo;image

en: Image Size
fr_FR: Taille de l&rsquo;image

en: Image Title
fr_FR: Titre de l&rsquo;image

en: Image Title Position
fr_FR: Position du titre de l&rsquo;image

en: Image size not defined
fr_FR: Taille de l&rsquo;image non définie

en: Images adding requires JavaScript.
fr_FR: Ajouter des images nécessite JavaScript.

en: Import / Export
fr_FR: Importer / Exporter

en: In order to continue using the plugin it is necessary to buy a %s license.
fr_FR: Afin de pouvoir continuer à utiliser cette extension il est nécessaire d&rsquo;acheter une licence %s.

en: Inactive Plugins
fr_FR: Extensions inactives

en: Insert
fr_FR: Insérer

en: Insert Media
fr_FR: Insérer un média

en: Install Demo Data
fr_FR: Installé les données de démonstration

en: Install Now
fr_FR: Installer maintenant

en: Install demo data to create galleries with images, post with shortcodes and page with a list of all galleries.
fr_FR: Si vous installez les données de démonstration, des galeries avec des images, des articles avec les différents codes courts, des pages avec des listes de galeries seront créés.

en: Install this plugin
fr_FR: Installer cette extension

en: Installation of demo data with some errors occurred.
fr_FR: Des erreurs sont survenues lors de l&rsquo;installation des données de démonstration.

en: Installed
fr_FR: Installé

en: Installing Plugin
fr_FR: Extension installée

en: Installing the plugin
fr_FR: Installer l&rsquo;extension

en: Instant Lightbox
fr_FR: Lightbox rapide

en: Invalid path
fr_FR: Chemin invalide

en: It is prohibited to change %s settings on this site in the %s network settings.
fr_FR: Il est interdit de changer le paramètre %s sur ce site dans les paramètres %s du réseau.

en: It is prohibited to view %s settings on this site in the %s network settings.
fr_FR: Il est interdit de voir le paramètre %s sur ce site dans les paramètres %s du réseau.

en: It's a temporary deactivation, I'm just debugging an issue
fr_FR: C&rsquo;est une désactivation temporaire, je suis entrain de résoudre un problème

en: It’s time to upgrade your
fr_FR: C&rsquo;est le moment de mettre à jour votre

en: Kindly share what didn't work so we can fix it in future updates...
fr_FR: Merci de partager ce qui ne fonctionne pas afin que nous puissions le corriger dans une prochaine version...

en: Last modified date
fr_FR: Date de dernière modification

en: Learn More
fr_FR: En savoir plus

en: Learn more
fr_FR: En savoir plus

en: Learn more about %s
fr_FR: En savoir plus sur %s

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Less Details
fr_FR: Moins de détails

en: Let's get started
fr_FR: Démarrer

en: License
fr_FR: Licence

en: License Key
fr_FR: Clé de licence

en: License key can be found in the
fr_FR: La clé de licence peut être trouvée dans

en: Lightbox Button Label
fr_FR: Label du bouton pour Lightbox

en: Lightbox Button URL
fr_FR: URL du bouton pour Lightbox

en: Lightbox Helpers
fr_FR: Lightbox helper

en: Lightbox Settings
fr_FR: Paramètres lightbox

en: Lightbox Thumbnails
fr_FR: Vignettes de la lightbox

en: Lightbox Thumbnails Position
fr_FR: Position des vignettes de la lightbox

en: Lightbox overlay opacity. Leave blank to disable opacity (default is %s, max is %s).
fr_FR: Opacité pour la superposition de Lightbox. Laisser vide pour ne pas utiliser l&rsquo;opacité (par défaut %s, max %s).

en: Like the plugin?
fr_FR: Voter pour l&rsquo;extension

en: List View
fr_FR: Vue en mode liste

en: Log in
fr_FR: Connexion

en: Login to Client Area
fr_FR: Se connecter à l&rsquo;espace client

en: Manage License Settings
fr_FR: Gérer les paramètres de licence

en: Manage active licenses, download BWS products, and view your payment history using BestWebSoft Client Area.
fr_FR: Gérer les licences actives, télécharger les produits BWS, et voir l&rsquo;historique de vos règlements dans l&rsquo;interface client de BestWebSoft.

en: Manage purchased licenses & subscriptions
fr_FR: Gérer les licences et les inscriptions

en: Manually (default)
fr_FR: Manuel (défaut)

en: Masonry
fr_FR: Mur

en: Maximum cover image size. Custom uses the Image Dimensions values.
fr_FR: Taille maximum de l&rsquo;image de couverture. Utiliser les dimensions personnalisées de l&rsquo;image.

en: Maximum gallery image size. "Custom" uses the Image Dimensions values.
fr_FR: Taille maximum d&rsquo;une image dans la galerie. "Personnalisé" utilise les valeurs définies pour les images.

en: Memory Usage
fr_FR: Memory usage

en: Misc
fr_FR: Divers

en: Miscellaneous Settings
fr_FR: Paramètres divers

en: More Details
fr_FR: Plus de détails

en: MySQL version
fr_FR: MYSQL Version

en: Name
fr_FR: Nom

en: Need Help?
fr_FR: Besoin d&rsquo;aide&nbsp;?

en: Need help?
fr_FR: Besoin d&rsquo;aide&nbsp;?

en: Need help? We are ready to answer your questions.
fr_FR: Besoin d&rsquo;aide&nbsp;? Nous sommes prêts à répondre à vos questions.

en: New Gallery
fr_FR: Nouvelle galerie

en: New Gallery Category
fr_FR: Ajouter une nouvelle catégorie de galeries

en: New Tab
fr_FR: Nouvel onglet

en: No Gallery Categories found
fr_FR: Aucune catégorie de galeries trouvée

en: No Gallery Categories found in Trash
fr_FR: Pas de catégorie des galeries trouvée dans la poubelle

en: No Gallery found
fr_FR: Pas de galerie trouvées

en: No images found
fr_FR: Pas d&rsquo;image trouvée

en: No images found.
fr_FR: Pas d&rsquo;image trouvée.

en: No, go back to the settings page
fr_FR: Non, retourner à la page des paramètres

en: Not Installed
fr_FR: Non installé

en: Not enough permissions to create or update the file
fr_FR: Pas assez de droits pour créer ou modifier le fichier

en: Not enough permissions to create the file
fr_FR: Pas assez de droits pour créer le fichier

en: Not installed
fr_FR: Non installé

en: Nothing found. Try another criteria.
fr_FR: Pas de réponse. Essayer d&rsquo;autres critères.

en: Notice
fr_FR: Avertissement

en: Notice: You are using the Pro Trial license of %s plugin.
fr_FR: Avertissement&nbsp;: vous utilisez la version d&rsquo;évaluation de l&rsquo;extension %s.

en: Notice: You are using the Pro Trial license of plugin.
fr_FR: Avertissement&nbsp;: vous utilisez la version d&rsquo;évaluation de l&rsquo;extension.

en: Notice: Your Pro Trial license has expired. To continue using the plugin, you should buy a Pro license
fr_FR: Information&nbsp;:Votre licence d&rsquo;évaluation est terminée. Pour continuer à utiliser cette extension, vous devez acheter une licence PRO.

en: Number of Columns
fr_FR: Nombre de colonnes

en: Number of Images
fr_FR: Nombre d&rsquo;images

en: Number of gallery columns (default is %s).
fr_FR: Nombre de colonnes pour la galerie (par défaut %s).

en: Number of images displayed per page (default is %d).
fr_FR: Nombre d&rsquo;images affichées par page (par défaut %d).

en: On mouse hover
fr_FR: Par survol de la souris

en: Other
fr_FR: Autre

en: Overlay Color
fr_FR: Couleur de superposition

en: Overlay Opacity
fr_FR: Opacité de la superposition

en: Parent Gallery Category
fr_FR: Catégorie parente des galeries

en: Please enter a valid email address.
fr_FR: Merci de saisir une adresse e-mail valide.

en: Please enter your license key.
fr_FR: Merci de saisir votre clé de licence.

en: Please tell us the reason so we can improve it.
fr_FR: Merci de nous en dire la raison afin que nous puission l&rsquo;améliorer.

en: Please, enable JavaScript in Your browser.
fr_FR: Merci d&rsquo;activer JavaScript dans votre navigateur.

en: Please, enter Your license key
fr_FR: Merci de saisir votre clé de licence

en: Please, enter your license key
fr_FR: Merci de saisir votre clé de licence

en: Please, go to
fr_FR: Merci d&rsquo;aller à

en: Plugin
fr_FR: Extension

en: Plugin <strong>activated</strong>.
fr_FR: Extension <strong>activée</strong>.

en: Plugin could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>.
fr_FR: L&rsquo;extension ne peut pas être activée car une <strong>erreur fatale</strong> a été détectée.

en: Plugin updates only PNG, JPEG, GIF, WPMP or XBM filetype. For other, please reload images manually.
fr_FR: Il n&rsquo;est possible de mettre à jour que les images de type PNG, JPEG, GIF, WPMP or XBM. Pour les autres, merci de faire une mise à jour manuelle.

en: Plugins
fr_FR: Extensions

en: Plugins page
fr_FR: Page des extensions

en: Posts data is missing.
fr_FR: Les données de l&rsquo;article sont absentes.

en: Powerful user role management plugin for WordPress website. Create, edit, copy, and delete user roles.
fr_FR: Gestion des droits des utilisateurs. Créer, modifier et supprimer des droits utilisateurs.

en: Pro Options
fr_FR: Options Pro

en: Processing
fr_FR: En cours

en: Protect WordPress website against brute force attacks. Limit rate of login attempts.
fr_FR: Protéger le site contre les attaques de brute force. Limite la fréquence des tentatives de connexions.

en: Protect WordPress website forms from spam entries with Google Captcha (reCaptcha).
fr_FR: Protéger vos formulaires avec Google Captcha (reCaptcha).

en: Protect WordPress website – allow and deny access for certain IP addresses, hostnames, etc.
fr_FR: Protéger votre site en autorisant ou interdissant certaines adresses IP, nom de machine, ...

en: Quick Feedback
fr_FR: Retour rapide

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Rate it
fr_FR: Notez là

en: Read More
fr_FR: En savoir plus...

en: Read More Link Label
fr_FR: Texte pour le lien "En savoir plus"

en: Read the Instruction
fr_FR: Lire les instructions

en: Recommended
fr_FR: Recommandé

en: Remove Demo Data
fr_FR: Supprimer les données de démonstration

en: Remove Image from Gallery
fr_FR: Supprimer les images de la galerie

en: Remove from Gallery
fr_FR: Supprimer de la galerie

en: Removing demo data with some errors occurred.
fr_FR: Des erreurs sont survenues lors de la suppression des données de démonstration.

en: Renew Now
fr_FR: Renouveler maintenant

en: Renew to get updates
fr_FR: Se réabonner pour avoir les mises à jour

en: Replace external WordPress website links with Google shortlinks and track click stats.
fr_FR: Remplacer les liens externes dans votre site par des liens courts de Google et disposer de statistiques.

en: Restore
fr_FR: Remettre

en: Restore Settings
fr_FR: Remettre les paramètres

en: Restore all plugin settings to defaults
fr_FR: Remettre les valeurs par défaut des paramètres de l&rsquo;extension

en: Restore settings
fr_FR: Remettre les paramètres

en: Return to BestWebSoft Panel
fr_FR: Retourner à l&rsquo;administration BestWebSoft

en: Return to all albums
fr_FR: Revenir à tous les albums

en: Right
fr_FR: Droite

en: Rows
fr_FR: Lignes

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Save and manage Contact Form messages. Never lose important data.
fr_FR: Enregistrer et gérer les messages issu du formulaire de contact. Permet de ne pas perdre des informations importantes.

en: Search Galleries
fr_FR: Rechercher des galeries

en: Security
fr_FR: Sécurité

en: See images &raquo;
fr_FR: Voir les images &raquo;

en: Select %s
fr_FR: Sélectionner %s

en: Select Gallery Category
fr_FR: Choisir une catégorie pour la galerie

en: Select bulk action
fr_FR: Sélectionne l&rsquo;action en masse

en: Select crop position base (by default: center).
fr_FR: Sélectionner la position de base pour la réduction (par défaut le centre).

en: Select galleries sorting order in your galleries page.
fr_FR: Choisissez l&rsquo;ordre de tri de vos galeries dans la page des albums.

en: Select images sorting order in your gallery. By default, you can sort images manually in the images tab.
fr_FR: Choisir l&rsquo;ordre de tri des images dans votre galerie. Par défaut, vous pouvez trier les images manuellement dans l&rsquo;onglet des images.

en: Select the column alignment.
fr_FR: Choisir l&rsquo;alignement des colonnes.

en: Select the maximum gallery image size for the lightbox view. "Default" will display the original, full size image.
fr_FR: Choisissez la taille maximum de l&rsquo;image pour la lightbox. "Défaut" affichera l&rsquo;image d&rsquo;origine dans sa taille d&rsquo;origine.

en: Select the way galleries will be displayed on the Galleries Page.
fr_FR: Choisisser la manière qui sera utilisé pour l&rsquo;affichage des galeries dans la page.

en: Send bulk email messages to WordPress users. Custom templates, advanced settings and detailed reports.
fr_FR: Envoyer des messages e-mail en masse à vos utilisateurs. Modèles personalisables, paramétrage avancé et reporting complet.

en: Send to custom email &#187;
fr_FR: Envoyer un e-mail spécifique &#187;

en: Send to support
fr_FR: Envoyé au support

en: Send website data and allow to contact me back
fr_FR: Envoyer les informations sur le site et autorisez un contact en retour

en: Server Environment
fr_FR: Environnent serveur

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings page
fr_FR: Page des paramètres

en: Settings saved
fr_FR: Paramètres enregistrés.

en: Shortcode
fr_FR: Code court

en: Shortcode settings
fr_FR: Paramètres du code court

en: Show Pro features
fr_FR: Voir les fonctionnalités de la version PRO

en: Show gallery counts
fr_FR: Monter le nombre de galeries

en: Show hierarchy
fr_FR: Voir la hiérarchie

en: Single Gallery Settings
fr_FR: Paramètres de la galerie

en: Single Lightbox
fr_FR: Lightbox simple

en: Slideshow
fr_FR: Diaporama

en: Slideshow Duration
fr_FR: Durée du diaporama

en: Slideshow interval duration between two images.
fr_FR: Durée entre deux images dans le diaporama.

en: Social Buttons
fr_FR: Boutons pour les réseaux sociaux

en: Social Networks
fr_FR: Réseaux sociaux

en: Social Sharing Buttons Settings
fr_FR: Paramètres des boutons des réseaux sociaux

en: Something went wrong. Please try again later. If the error appears again, please contact us
fr_FR: Il est survenu une erreur. Essayer de nouveau. Si l&rsquo;erreur se produit de nouveau, merci de contacter <a href=http://support.bestwebsoft.com>BestWebSoft</a>. Nous sommes désolés pour le désagrément.

en: Something went wrong. Try again later or upload the plugin manually. We are sorry for inconvenience.
fr_FR: Il est survenu une erreur. Essayer de nouveau ou bien télécharger l&rsquo;extension manuellement.Nous sommes désolés pour le désagrément.

en: Sorry, email message could not be delivered.
fr_FR: Désolé, votre e-mail n&rsquo;a pas pu être envoyé.

en: Sorry, no gallery found.
fr_FR: Désolé, rien n&rsquo;a été trouvé.

en: Sorry, nothing found.
fr_FR: Désolé, rien n&rsquo;a été trouvé.

en: Sort Albums by
fr_FR: Trier les albums par

en: Sort Images by
fr_FR: Trier les images par

en: Start Your Free %s-Day Trial Now
fr_FR: Débuter votre licence d&rsquo;évaluation gratuite de %s jours

en: Start Your Free Trial
fr_FR: Débuter votre licence d&rsquo;évaluation gratuite

en: Status
fr_FR: Etat

en: Stronger security solution which protects your WordPress website from hacks and unauthorized login attempts.
fr_FR: Solution forte de sécurité qui protège votre site des attaques et des tentatives de connexions.

en: Submit & Deactivate
fr_FR: Envoyer et désactiver

en: Submit a Request
fr_FR: Soumettre une requête

en: Subscribe to Pro Membership
fr_FR: Souscrire une adhésion PRO

en: Suggest a Feature
fr_FR: Proposer une fonctionnalité

en: Switch to the list view
fr_FR: Basculer vers une vue en mode liste

en: Switching to another mode, all unsaved data will be lost. Save data before switching?
fr_FR: Basculer vers un autre mode, toutes les données non enregistrées seront perdues. Enregistrer les données avant de basculer&nbsp;?

en: System Status
fr_FR: Etat du système

en: System status
fr_FR: Etat du système

en: Thank you for choosing %s plugin!
fr_FR: Merci d&rsquo;avoir choisi l&rsquo;extension %s&nbsp;!

en: Thank you for contacting us.
fr_FR: Merci de nous avoir contacté.

en: Thank you for installing %s plugin!
fr_FR: Merci d&rsquo;avoir installé l&rsquo;extension %s&nbsp;!

en: Thank you for installing plugins by BestWebSoft!
fr_FR: Merci d&rsquo;avoir installé des extensions de BestWebSoft&nbsp;!

en: The Pro Trial license key is valid.
fr_FR: La clé de licence d&rsquo;évaluation est valide.

en: The Pro Trial license will expire on
fr_FR: La licence PRO d&rsquo;évaluation expirera le

en: The best responsive slider plugin for your WordPress website. Create beautifully animated slides just in a few clicks.
fr_FR: Extension pour mettre en place des diaporamas responsive. Créer des diaporamas animés en quelques clics.

en: The grid view for the Gallery images requires JavaScript.
fr_FR: La vue en mode grille pour les images des galeries nécessite Java-script.

en: The license key is valid.
fr_FR: La clé de licence est valide.

en: The plugin %s is successfully installed.
fr_FR: L&rsquo;extension %s a été installée avec succès.

en: The plugin broke my site
fr_FR: L&rsquo;extension a cassé mon site

en: The plugin didn't work as expected
fr_FR: L&rsquo;extension ne fonctionne pas comme prévue

en: The plugin generated %d characters of <strong>unexpected output</strong> during activation. If you notice &#8220;headers already sent&#8221; messages, problems with syndication feeds or other issues, try deactivating or removing this plugin.
fr_FR: Cette extension a produit %d caractères <strong>inattendus</strong> durant l&rsquo;activation. Si vous constatez le message &#8220;headers already sent&#8221;, des problèmes avec les flux de syndication ou autres, essayez de désactiver l&rsquo;extension ou supprimer l&rsquo;extension.

en: The plugin is great, but I need specific feature that you don't support
fr_FR: L&rsquo;extension est magnifique, mais j&rsquo;ai besoin d&rsquo;une fonctionnalité spécifique que vous n&rsquo;offrez pas

en: The plugin is not working
fr_FR: L&rsquo;extension ne fonctionna pas

en: The plugin suddenly stopped working
fr_FR: L&rsquo;extension a subitement cessé de fonctionner

en: The plugin's settings have been changed.
fr_FR: Les paramètres de l&rsquo;extension ont été modifiés.

en: The shortcode will be inserted
fr_FR: Le code court sera inséré

en: Themes
fr_FR: Thèmes

en: These code will be added to the header on all pages of your site.
fr_FR: Ce code sera ajouté aux entêtes sur tous les pages de votre site.

en: These styles will be added to the header on all pages of your site.
fr_FR: Ces styles seront ajoutés aux entêtes sur tous les pages de votre site.

en: This PHP code will be hooked to the %s action and will be printed on front end only.
fr_FR: Ce code PHP sera rattaché à l&rsquo;action %s et sera affiché uniquement sur la partie publique.

en: This function(-s) will be removed over time. Please update the product(-s).
fr_FR: Ces fonctions seront supprimées rapidement. Merci de mettre à jour vos produits.

en: This license key is bound to another site.
fr_FR: La clé de licence correspond à un autre site.

en: This license key is bound to another site. Change it via personal Client Area.
fr_FR: La clé de licence correspond à un autre site. Modifier là au travers de votre espace client.

en: This license key is valid, but Your license has expired. If you want to update our plugin in future, you should extend the license.
fr_FR: La clé de licence est valide mais votre durée de validité est passée. Pour continuer à disposer du support rapide et des mises à jour de l&rsquo;extension vous devez la renouveller.

en: This will restore plugin settings to defaults.
fr_FR: Remettre les valeurs par défaut des paramètres de l&rsquo;extension.

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title:
fr_FR: Titre&nbsp;:

en: Top
fr_FR: Haut

en: Track Usage
fr_FR: Suivi de l&rsquo;utilisation

en: Translate WordPress website content to other languages manually. Create multilingual pages, posts, widgets, menus, etc.
fr_FR: Traduire le contenu du site dans d&rsquo;autres langues manuellement. Créer des pages, des articles, des widgets, des menus, etc dans plusieurs langues.

en: Trash
fr_FR: Poubelle

en: Under image
fr_FR: Sous l&rsquo;image

en: Unfortunately, Your license has expired. To continue getting top-priority support and plugin updates, you should extend it in your %s
fr_FR: Désoler, votre licence est terminée. Pour continuer à disposer du support rapide et des mises à jour de l&rsquo;extension vous devez la renouveler dans votre %s

en: Unfortunately, Your license has expired. To continue getting top-priority support and plugin updates, you should extend it in your %s.
fr_FR: Désoler, votre licence est terminée. Pour continuer à disposer du support rapide et des mises à jour de l&rsquo;extension vous devez la renouveler dans votre %s.

en: Unfortunately, the Pro Trial licence was already installed to this domain. The Pro Trial license can be installed only once.
fr_FR: Une licence a déjà été installée sur ce domaine. La licence d&rsquo;évaluation ne peut-être installée qu&rsquo;une seule fois.

en: Unfortunately, the Pro licence was already installed to this domain. The Pro Trial license can be installed only once.
fr_FR: Une licence a déjà été installée sur ce domaine. La licence d&rsquo;évaluation ne peut-être installée qu&rsquo;une seule fois.

en: Unfortunately, you have exceeded the number of available tries per day.
fr_FR: Désoler mais vous avez dépassé le nombre d&rsquo;essai de la journée. Merci de télécharger l&rsquo;extension manuellement.

en: Unfortunately, you have exceeded the number of available tries per day. Please, upload the plugin manually.
fr_FR: Désoler mais vous avez dépassé le nombre d&rsquo;essai de la journée. Merci de télécharger l&rsquo;extension manuellement.

en: Unfortunately, you have exceeded the number of available tries.
fr_FR: Désoler mais vous avez dépassé le nombre d&rsquo;essai de la journée. Merci de télécharger l&rsquo;extension manuellement.

en: Unpacking the package
fr_FR: Décompresser le paquet

en: Update Images
fr_FR: Mise à jour des images

en: Update to v %s
fr_FR: Mettre à jour avec la version %s

en: Updating images...
fr_FR: Mise à jour des images...

en: Upgrade to Pro
fr_FR: Passer à la version PRO

en: Upload Plugin
fr_FR: Charger l&rsquo;extension

en: UploadDir is not writable. Please, upload the plugin manually
fr_FR: Erreur d&rsquo;ouverture de l&rsquo;archive zip. Merci de télécharger l&rsquo;extension manuellement.

en: UploadDir is not writable. Please, upload the plugin manually.
fr_FR: Le répertoire de destination n&rsquo;est pas disponible en écriture. Merci de télécharger l&rsquo;extension manuellement.

en: Video Instructions
fr_FR: Vidéo explicative

en: View
fr_FR: Voir

en: View &#8220;%s&#8221;
fr_FR: Pré-visualiser &#8220;%s&#8221;

en: View Gallery
fr_FR: Voir la galerie

en: View Gallery Category
fr_FR: Voir les catégories de galeries

en: View page with examples
fr_FR: Voir les pages avec les exemples

en: View post with shortcodes
fr_FR: Voir les articles avec les codes courts

en: Visit Help Center
fr_FR: Visiter le site du support

en: WARNING: Illegal use notification
fr_FR: AVERTISSEMENT&nbsp;: Notification d&rsquo;utilisation abusive

en: WP DB version
fr_FR: WordPress DB Version

en: Want to support the plugin?
fr_FR: Voter pour l&rsquo;extension

en: Warning
fr_FR: Avertissement

en: Watch the Video
fr_FR: Regarder la vidéo

en: We are sorry for inconvenience.
fr_FR: Nous sommes désolés pour le désagrément.

en: Website URL
fr_FR: Site URL

en: What did you expect?
fr_FR: Quel est le fonctionnement attendu&nbsp;?

en: What feature?
fr_FR: Quelle fonctionalité&nbsp;?

en: What's the plugin name?
fr_FR: Quel est le nom de l&rsquo;extension&nbsp;?

en: When deleting a category, the galleries that belong to this category will not be deleted. These galleries will be moved to the category %s.
fr_FR: Quand vous supprimer une catégorie, les galeries qui avaient cette catégorie ne sont pas supprimées. Ces galeries seront affectées à la catégorie %s.

en: WordPress Environment
fr_FR: Environnent WordPress

en: Wrong license key
fr_FR: Clé de licence incorrecte

en: Wrong license key.
fr_FR: Clé de licence incorrecte.

en: Yes, install demo data
fr_FR: Oui, installer les données de démonstration

en: Yes, install demo now
fr_FR: Oui, installer les données de démonstration

en: Yes, remove demo data
fr_FR: Oui, supprimer les données de démonstration

en: Yes, restore all settings
fr_FR: Oui, remettre les valeurs par défaut

en: You are about to remove these items from this gallery.
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
fr_FR: Vous allez supprimer ces éléments de la galerie.
    'Annuler' pour arrêter, 'Ok' pour supprimer

en: You are about to remove this image from the gallery.
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
fr_FR: Vous allez supprimer ces éléments de la galerie.
    'Annuler' pour arrêter, 'Ok' pour supprimer

en: You can add only images to the gallery
fr_FR: Vous ne pouvez ajouter que des images dans la galerie

en: You can always look at premium options by checking the "Pro Options" in the "Misc" tab.
fr_FR: Vous pouvez toujours consulter les options premium en cliquant sur le lien "Voir les fonctionnalités de la version PRO" dans l&rsquo;onglet divers.

en: You can use one license of the Pro plugin for one domain only. Please check and edit your license or domain if necessary using your personal Client Area. We strongly recommend you to solve the problem within 24 hours, otherwise the Pro plugin will be deactivated.
fr_FR: Vous ne pouvez utilisez qu&rsquo;une licence de la version Pro de l&rsquo;extension pour un seul domaine. Merci de vérifier et de modifier votre licence ou votre domaine si nécessaire en utilisant votre zone client. Nous vous recommandons de résoudre ce problème dans les 24 heures, sinon l&rsquo;extension sera rendue inactive.

en: You can't delete default gallery category.
fr_FR: Vous ne pouvez pas supprimer la catégorie par défaut des galeries.

en: You do not have sufficient permissions to edit plugins for this site.
fr_FR: Vous n&rsquo;avez pas assez de droits pour modifier l&rsquo;extension pour ce site.

en: You need to make this files writable before you can save your changes. See %s the Codex %s for more information.
fr_FR: Vous devez rendre ce fichier modifiable avant de pouvoir enregistrer vos modifications. Regarder %s du Codex %s pour plus d&rsquo;informations.

en: You will be automatically redirected to the %s in %s seconds.
fr_FR: Vous allez être redirigé automatiquement vers %s dans %s secondes.

en: You will be redirected automatically in 5 seconds.
fr_FR: Vous allez être redirigé automatiquement dans 5 secondes

en: Your license has expired. To continue getting top-priority support and plugin updates, you should extend it.
fr_FR: Votre licence est terminée. Pour continuer à disposer du support rapide et des mises à jour de l&rsquo;extension vous devez la renouveler.

en: Your license key for %s expires on %s and you won't be granted TOP-PRIORITY SUPPORT or UPDATES.
fr_FR: Votre clé de licence pour %s est terminée le %s et vous ne disposerez plus du support rapide et des mises à jour.

en: Your license will expire on
fr_FR: Votre licence se termine le

en: Your server does not support either ZipArchive or Phar. Please, upload the plugin manually
fr_FR: Votre serveur n&rsquo;a pas le support du format des archives ZIP ou Phar. Merci de télécharger l&rsquo;extension manuellement.

en: Your server does not support either ZipArchive or Phar. Please, upload the plugin manually.
fr_FR: Votre serveur n&rsquo;a pas le support du format des archives ZIP ou Phar. Merci de télécharger l&rsquo;extension manuellement.

en: by %s
fr_FR: par %s

en: no title
fr_FR: Pas de titre

en: or
fr_FR: ou

en: or higher! We do not guarantee that our plugin will work correctly. Please upgrade to WordPress latest version.
fr_FR: ou plus&nbsp;! Nous ne garantissons pas que notre extension fonctionne correctement. Merci de mettre à jour WordPress avec la dernière version.

en: or higher, that is why it has been deactivated! Please upgrade WordPress and try again.
fr_FR: ou supérieure, c&rsquo;est pourquoi il a été désactivé&nbsp;! Merci de faire la mise à jour de WordPress puis de ré-essayer.

en: requires
fr_FR: obligatoire

en: the setting page
fr_FR: Options supplémentaires

en: to
fr_FR: à

en: version of the plugin.
fr_FR: version de l&rsquo;extension.

en: version!
fr_FR: version&nbsp;!
